Cześć,
jestem Karol Bocian i jestem podróżnikiem. Podróżuję przez swoje życie: od urodzenia do śmierci. Celem mojej podróży jest jak najlepsze wykorzystanie mojego życia — możliwości istnienia. Staram się przeżyć życie tak, aby na łożu śmierci być z siebie zadowolonym. Czuć satysfakcje z tego, jak przeżyłem swoje życie.
Mój problem i mój ból
W pewnym momencie przytłoczyło mnie jedno proste pytanie: jaki jest sens mojego życia?
Brak odpowiedzi na to pytanie było prawdziwym bólem duszy. Zmobilizowało mnie do znalezienia nań odpowiedzi. Nie wierzę, że jest jakaś uniwersalna odpowiedź. Uważam, że zależy ona od nas samych. Moja odpowiedź to: żyję, aby w pełni wykorzystać moje życie, mój potencjał, możliwości i talenty. Przyjrzałem się sobie i zauważyłem, że nigdy nie lubiłem tracić czasu. Nigdy nie lubiłem, gdy czas przecieka przez moje palce. A jednocześnie nie raz marnowałem swój czas. I z pewnością nadal będę to robił, może tylko trochę mniej.
Czy Ty też masz czasem podobne zmartwienia? Czy też zastanawiasz się, jaki jest sens istnienia? Jaki jest sens życia?
Jak wykorzystać życie — moje rozwiązanie
Rozwiązanie jest proste. Nazywam je podróżą. Prosta jest sama koncepcja. Wdrożenie jej niektórych punktów już takie proste niestety nie jest.
Najpierw odpowiedziałem sobie na takie pytania jak:
- Po co żyjesz?
- Dlaczego się nie zabijesz?
- Co sprawia Ci satysfakcje?
- Jak chciałbyś, aby wyglądało Twoje życie, gdy spojrzysz na nie z perspektywy łoża śmierci?
Oprócz odpowiedzi na pytania wybrałem się w podróż. A z czym wiąże się podróż? Jest to określenie celu podróży, miejsc do odwiedzenia, stworzenie planu podróży, przygotowanie się do wycieczki, a potem uzupełnianie ekwipunku, zbieranie kompanów, reagowanie na zmiany, sprawdzanie, czy nie zbaczamy ze szlaku oraz, czy nadal nasze cele są aktualne.
Najgorsze jest to, że my… już podróżujemy. Żyjemy już od jakiegoś czasu i nie jesteśmy w stanie zmienić przeszłości. Możemy tylko poprawić przyszłość.
Satysfakcjonujące życie
Czy chcesz mieć satysfakcjonujące życie? Chcesz je w pełni wykorzystać? Ja chcę, to dlatego zacząłem świadomie podróżować przez swoje życie.
Ten blog jest blogiem podróżniczym. Nie będę jednak skupiał się na miejscach, które odwiedzam. Będę skupiał się na życiowych celach i drodze do ich osiągania. Czasem będzie ciężko, czasem będzie trudno. Z pewnością będzie to interesująca historia człowieka, który codziennie, zdeterminowany i skupiony, pracowicie osiąga swoje marzenia.
A może jednak nie? Może jednak będzie to historia porażki, kogoś, kto nie dotrwał w swoich zamierzaniach, kogoś, kto poddał się w połowie drogi. Nie wiem tego, życie to pokaże. A o czym Ty chciałbyś przeczytać? Jaki scenariusz swojego życia chciałbyś napisać?
Chciałbym, abyś również Ty wziął odpowiedzialność za swoje życie i świadomie wybrał się w swoją własną podróż. Mam nadzieję, że znajdziesz na tej stronie wiele inspiracji, motywacji i narzędzi, które pomogą Ci osiągnąć cele oraz marzenia.
Ja już w swoją podróż wyruszyłem. Ty w sumie też!
Ja już świadomie podróżuje przez swoje życie. A Ty? Jeśli nie, to na co czekasz?
Kim ja w ogóle jestem?
Jestem Karol Bocian, mieszkam i pracuję w Polsce. Jestem mężem, programistą i kierownikiem. Studiowałem Informatykę, Metody Sztucznej Inteligencji oraz Zarządzanie i Inżynierię produkcji na Politechnice Warszawskiej.
Interesuje się programowaniem, zarządzaniem, zarządzaniem projektami i pracą, kanbanem oraz tworzeniem produktów IT. W wolnych chwilach lubię robić meble 🙂
Uwielbiam optymalizować i minimalizować marnotrawstwo (czasu, pieniędzy, zasobów) w każdym obszarze mojego życia (prywatnym i zawodowym).
Podróż
Czym jest podróż, o której piszę? Jest to przeżywanie swojego życia — wykorzystywanie w pełni czasu, w którym żyjemy. Podróżowanie to osiąganie celów, działanie, spanie, leżenie na kanapie, czytanie bezcelowe książek.
Możesz zadać pytanie: Czy wszystko powinno mieć swój cel?
Moim zdaniem, tak. Wszystko powinno mieć cel. Jeśli go nie ma, to jest to działanie bez sensu. Jest zwykłym marnotrawstwem. Nie twierdzę, że oglądanie romantycznej komedii jest bez sensu — jeżeli celem jest odpoczynek, a przy tym odpoczywamy, to ma to, jak najbardziej, sens. Jeżeli jednak oglądamy śmieszny filmik, aby odpocząć, a wcale nie odpoczywamy, to jest to bez sensu. Jest to strata.
To też Twoja podróż
Jak pisałem wyżej, Ty również podróżujesz. Możesz robić to świadomie i świadomie pisać scenariusz swojego życia, możesz podejść do tego całkiem biernie i pozwolić, aby ktoś inny zaplanował Twoje życie. Na tym blogu będę przedstawiał, jak wygląda moje życie. Będę podawał tutaj ciekawostki, narzędzia, przedstawiał moje przemyślenia oraz poczynania. Przede wszystkim chcę, abyś wziął odpowiedzialność za swoje życie. Chciałbym też pomóc Ci czerpać pełną satysfakcję ze swojego życia. Potraktuj treści na tym blogu jako inspiracje!
Moja podróż
Cel
Celem mojej podróży jest przeżyć satysfakcjonująco moje życie, w pełni wykorzystać moje talenty, możliwość i umiejętności. Umierając, chcę czuć, że przeżyłem dobrze swoje życie, dałem z siebie wszystko i robiłem to, co było dla mnie ważne.
Moje cele poboczne, to:
- Osiągnięcie dobrobytu czasu, radości, pieniędzy, rzeczy i wolności.
- Osiągnięcie wolności finansowej — stanu, gdy mogę robić to, co chcę, nie martwiąc się o pieniądze, ponieważ mam inwestycje, które zapewnią mi normalne życie aż do śmierci.
Ważne rzeczy w moim życiu
- Rodzina.
- Zdrowie.
- Pomaganie ludziom (ucząc, szkoląc, tworząc oprogramowanie) – lepiej wykorzystywać swój potencjał.
- Zarabianie.
- Uczenie się i rozwój.
Elementy mojej podróży
Na moją podróż składają się takie elementy:
- Zarządzanie podróżą, czyli system zarządzania.
- Środki komunikacji — obejmuje podstawowe środki, które pozwalają mi podróżować.
- Ekwipunek i wyposażenie — są to elementy, które pozwalają mi szybciej i przyjemniej podróżować przez życie.
Zarządzanie podróżą
Zarządzanie celami
- Zarządzanie strategiczne — określiłem cele życiowe, wizję mojego idealnego życia oraz jego misję.
- Zarządzanie taktyczne — cele życiowe wpisałem do Excela i przeszedłem do zarządzania taktycznego. Określiłem, które i kiedy moje cele chcę określić w perspektywie najbliższych 5 lat.
- Następnie zastanowiłem się, które cele chcę zacząć osiągać w tym roku i jakie rezultaty chcę osiągnąć pod koniec tego roku.
- Następnie rok rozbiłem na miesiące i zaplanowałem, co chcę zrobić lub osiągnąć w danym miesiącu (co miesiąc robię podsumowanie, retrospektywę i planowanie miesiąca).
- Zarządzanie operacyjne — gra w życie:
- Planuję jakie cele chcę osiągnąć w danym tygodniu. Jeżeli wygram wszystkie dni w tygodniu, to wygrywam tydzień. Ta wygrana daje mi nagrodę.
- Planuję, nad którymi celami tygodniowymi chcę pracować w danym dniu i wszystkie zadania umieszczam na kartce z planem tygodnia (ważniejsze z tych zadań wpisuję do Asany do projektu Cele życiowe). Jeżeli zrobię wszystkie zadania danego dnia, to wygrywam dzień.
- Co dwa tygodnie sprawdzam, czy podążam w dobrym kierunku.
Zarządzanie zadania powszechnymi
Wszystkie zwykłe i powszechne zadania trzymam Asanie (np. powtórzyć słówka w Memrise, kupić prezent na imieniny, odebrać paczkę).
Zarządzanie pracą
Codziennie rano przeglądam moją kartkę z planem tygodnia oraz zadania w Asanie i staram się robić zadania zgodnie z planem.
Środki komunikacji
Staram się wykorzystywać w pełni moje życie poprzez poniższe aktywności:
- Bycie świadomym człowiekiem i mężem — cel: satysfakcja z życia.
- Pracę etatową, w której łączę zadania programisty z zadaniami kierownika — cel: robienie rzeczy istotnych i wykorzystywanie swojego talentu do programowania i zarządzania.
- Prowadzenie bloga o zarządzaniu projektami — KierownikProjektu.com — cel: dzielenie się wiedzą, nauka, pomaganie innym i wykorzystywanie swojej pasji do zarządzania.
- Prowadzenie konsultacji i szkoleń z zarządzania — cel: dzielenie się wiedzą, nauka, pomaganie innym i wykorzystywanie swojej pasji do zarządzania.
- Prowadzenie bloga KarolBocian.pl — rozwijam się i dzielę się wiedzą — cel: dzielenie się wiedzą, nauka, pomaganie innym i wykorzystywanie swojej pasji do zarządzania, programowania i rozwijania się.
Na podstawie powyższego tekstu można stwierdzić, że uważam, iż:
- Mam talent i pasję do zarządzania, programowania i rozwijania się.
- Chcę pomagać innym (motywowanie, dawanie narzędzi, uczenie).
- Chcę robić rzeczy istotne.
Ekwipunek
W celu przyspieszania swojej podróży i uprzyjemniania jej uczę się, rozwijam oraz zmieniam swoje życie.
Mini projekty
Mini projekty to około miesięczne aktywności, podczas których pogłębiam swoją wiedzę lub uczę się czegoś nowego. Zrealizowałem:
Nawyki i rytuały
Prowadzę innego Excela, w którym robię 4-tygodniowe wyzwania. Dokument zawiera wszystkie rzeczy, które chcę lub nie chcę zrobić każdego normalnego dnia (np. zrobić zimny prysznic wieczorem, wypić rano 0,5 L wody, medytować). Co 4 tygodnie podchodzę do wyzwania, aby codziennie robić daną rzecz (celem tego wyzwania jest trwałe zmienienie danego działania w nawyk — np. zrobić krótkie ćwiczenia zaraz po wstaniu).
Koncepcje
Swoje życie, schemat działania i myślenia, opieram na koncepcjach. Do tej pory opisałem następujące koncepcje:
Książkowe wdrożenia
Staram się z każdej książki wdrożyć w swoje życie przynajmniej jedną rzecz. Do tej pory przeczytałem:
Umiejętności
Poniżej przedstawiam umiejętności, które staram się rozwijać, oraz linki do postów przedstawiających moje sposoby na ich rozwój.
Negocjowanie
Notatki z nauki
- Wydajność – Jarek Pałka – Notatka z nauki
- Memento Memori – Konrad Kokosa – Notatka z nauki
- Architektura Modularnego Monolitu – Notatka z nauki
- Jak przetestować prawdziwy system – Notatka z nauki
- Rekonesans – Budowa biznesu – Notatka z nauki
- Be pragmatic be SOLID – Notatka z nauki
- Co może pójść nie tak – Notatka z nauki
- Podcast: Demo 28-dniowego wyzwania równoległego
- Podcast: Jakie podjąłem 28-dniowe wyzwania?
- Podcast: Jakie można podjąć 28-dniowe wyzwania?
- Podcast: Szablony 28-dniowego wyzwania
- Sagi, strumienie, reaktywność i inne buzzwordy – Notatka z nauki
- Podcast: Co dalej z 28-dniowym wyzwaniem?
- Podcast: Zakończenie serii o 28-dniowym wyzwaniu
- Języki ezoteryczne – Notatka z nauki
- Developerze zdevelopuj się sam – Notatka z nauki
- Cypress – Film: Cypress – co to jest? Czyli o narzędziu do automatycznych testów end-to-end aplikacji webowych
- Cypress – Film: Jak zainstalować Cypress, czyli narzędzie do testowania aplikacji webowych?
- Jak działa dobra firma – Notatka z nauki
- Cypress – Film: Ile kosztuje Cypress?
- Cypress – Film: Jak napisać pierwszy test w Cypress?
- Cypress – Film: Jak zrobić screenshoty w Cypress
- Cypress – Film: Jak zrobić test w Cypress za pomocą Cypress Recordera wtyczki w Chrome
- Praca z kodem zastanym – Notatka z nauki
- Jak wytrenować Juniora – Notatka z nauki
- Engineering architecture – Notatka z nauki
- Bubble – Film: Interaktywna Nauka – Jak zrobić aplikację TO-DO – tutorial w Bubble.io (12)
- Bubble – Film: Interaktywna Nauka – Jak zrobić logowanie za pomocą Facebook’a – tutorial w Bubble.io (11)
- Bubble – Film: Interaktywna Nauka – Jak zrobić wykres – tutorial w Bubble.io (10)
- Bubble – Film: Interaktywna Nauka – Jak użyć zewnętrznego API (iTunes) – tutorial w Bubble.io (9)
- Bubble – Film: Interaktywna Nauka – Jak użyć API (Giphy) i wkleić w grupę – tutorial w Bubble.io (8)
- Bubble – Film: Interaktywna Nauka – Jak przypisać listę rzeczy do użytkownika – tutorial w Bubble.io (7)
- Bubble – Film: Interaktywna Nauka – Jak użyć warunków – tutorial w Bubble.io (6)
- Film: Mini Demo: 28-dniowe wyzwanie – wstawanie codziennie o 5:00
- Film: Jak dokładnie wygląda 28-dniowe wyzwanie? – Elementy 28-dniowego wyzwania
- Film: Wydarzenia w 28-dniowym wyzwaniu
- Film: Wzmacnianie trwania codziennie w 28-dniowym wyzwaniu
- Film: Wzmacnianie trwania codziennie w 28-dniowym wyzwaniu cd. Wspierające środowisko i Rejestr trudności
- Film: Feedly – zakładanie konta i obsługa | create an account and start using
- Film: Jak zrobić test w Cypress za pomocą Cypress Recordera wtyczki w Chrome
- Film: Jak zrobić screenshoty w Cypress?
- Film: Jak napisać pierwszy test w Cypress?
- Film: Ile kosztuje Cypress?
- Film: Jak zainstalować Cypress, czyli narzędzie do testowania aplikacji webowych?
- Film: Interaktywna Nauka – Jak zrobić aplikację TO-DO – tutorial w Bubble.io (12)
- Film: Interaktywna Nauka – Jak zrobić logowanie za pomocą Facebook’a – tutorial w Bubble.io (11)
- Film: Cypress – co to jest? Czyli o narzędziu do automatycznych testów end-to-end aplikacji webowych
- Film: Interaktywna Nauka – Jak zrobić wykres – tutorial w Bubble.io (10)
- Film: Interaktywna Nauka – Jak użyć zewnętrznego API (iTunes) – tutorial w Bubble.io (9)
- Film: Interaktywna Nauka – Jak użyć API (Giphy) i wkleić w grupę – tutorial w Bubble.io (8)
- Film: Interaktywna Nauka – Jak przypisać listę rzeczy do użytkownika – tutorial w Bubble.io (7)
- Film: Interaktywna Nauka – Jak użyć warunków – tutorial w Bubble.io (6)
- Film: Interaktywna Nauka – Jak przesyłać dane między stronami – tutorial w Bubble.io (5)
- Bubble – Film: Kurs: Getting Started With Bubble.io Lekcja 2: Welcome to Bubble – Edytor aplikacji
- Bubble – Film: Kurs: Getting Started With Bubble 1. Welcome to Bubble – Witaj w Bubble.io
- Bubble – Film: Run as w Bubble.io Jak zobaczyć naszą aplikację jako nasz klient
- Film: Kurs Getting Started With Bubble.io Lekcja 3 Designing an Interface – Tworzenie interfejsu
- Jak zbudować skuteczny proces sprzedaży w firmie – Notatka z nauki
- Level-up your culture – Notatka z nauki
- Problem sprytnego programisty – Notatka z nauki
- Napraw swój zespół – Notatka z nauki
- Jak odzyskać kontrolę nad aplikacją? Logger – Notatka z nauki
- Nailing down bugs in distributed systems – Notatka z nauki
- Wybór architektury – Notatka z nauki
- Pair programming – sposób na lepszy kod i mocniejszy zespół – Notatka z nauki
- Continuous Delivery w projektach Open Source – Notatka z nauki
- Learning Software Development – Notatka z nauki
- Film: Bubble.io Quick Tip: Współpracownicy – How to Add Collaborators to Your App
- Film: Bubble.io Quick Tip: Nazwa elementu – How to Name Your Elements
- Film: Bubble.io Quick Tip: Wydarzenie kliknięcia w element – How to Use an Element Is Clicked Event
- Film: Bubble.io Quick Tip: Element ikona – How to Use the Icon Element
- Film: Bubble.io Quick Tip: Wprowadzanie danych – How to Use The Input Element
- Film: KB_ZW_0082 – Refleksje Na Temat Zarządzania Wiedzą: Fiszki
- Film: Bubble.io Quick Tip: Element kształt – How to Use the Shape Element For Layout Design
- Film: Bubble.io Quick Tip: Nowa strona główna – How to Set a New Index Page
- Film: Bubble.io Quick Tip: Wydarzenie zalogowania – How to Use The User Is Logged In Event
- Film: Bubble.io Quick Tip: Wydarzenie wylogowania – How to Use The User Is Logged Out Event
- Film: Bubble.io Quick Tip: Typy zawartości – How to Use Type Of Content
- Film: Bubble.io Quick Tip: Raport o błędzie w Bubble – How to File a Bug Report
- Film: Bubble.io Quick Tip: Zamiana elementów w grupie – How to Swap Element Positions
- Film: KB_ZW_0081 – Refleksje Na Temat Zarządzania Wiedzą: Proces
- Film: Bubble.io Quick Tip: Rozgrupowanie elementów – How to Ungroup Elements on the Page
- Film: Bubble.io Quick Tip: Operator Value – How to Use the Value Operator
- Film: KB_ZW_0083 – Refleksje Na Temat Zarządzania Wiedzą: Książki
- Film: Bubble.io Quick Tip: Checkbox Element – How to Use The Checkbox
- Film: Bubble.io Quick Tip: Element z dłuższym tekstem – How to Use The Multiline Input Element
- Film: Bubble.io Quick Tip: Kontrolka suwak – How to Use the Slider Input
- Film: Bubble.io Quick Tip: Kolorowanie sekwencji działań – How to Color Code Your Workflows
- Film: Bubble.io Quick Tip: Własna paleta kolorów – How to Create Your Own Color Palette
- Bezpieczne programowanie – Notatka z nauki
- Film: Bubble.io Quick Tip: Wyświetl listę jako tekst – How to Display a List as Text
- Film: Bubble.io Quick Tip: Warunki wyświetlania – How to Preview Element Conditionals
- Film: Bubble.io Quick Tip: Grupa pływająca – How to Use The Floating Group Element
- Film: KB_ZW_0084 – Refleksje Na Temat Zarządzania Wiedzą: Śledzenie
- Film: Bubble.io Quick Tip: Okienko wyszukiwania – How to Use The Searchbox Element
- Film: Bubble.io Quick Tip: Tworzenie konta dla kogoś – How to Create An Account For Someone Else
- Film: Bubble.io Quick Tip: Wygląd powtarzającej się grupy – How to Use Repeating Group Layout Styles
- Film: Bubble.io Quick Tip: Prosta relacja w bazie danych – How to Add a Data Type as a Custom Field
- Film: Bubble.io Quick Tip: Automatyczne zapisywanie danych – How to Instantly Modify Data With Autobinding
- Zero code systems – Notatka z nauki
Kreatywność
- 10 pomysłów na: rozwój biznesu:
- 10 pomysłów na: muzykę relaksującą
- 10 pomysłów na: wspaniały odpoczynek
- 10 pomysłów na: sposób do napisania książki
- 10 pomysłów na: podatności na manipulację:
- 10 pomysłów na: majówkowy weekend podczas pandemii:
- 10 pomysłów na manipulację:
- 10 pomysłów na: na spędzenie wieczoru:
- 10 pomysłów na: zaczęcie regularnie ćwiczyć
- 10 pomysłów na: wdrożenie regularnej nauki
- 10 pomysłów na: inwestowanie w siebie (podczas epidemii)
- 10 pomysłów na: ograniczenie korzystania z social mediów
- 10 pomysłów na: zmniejszenie stresu
- 10 pomysłów na wydawanie mniej:
- 10 pomysłów na: spędzenie czasu z żoną, dziewczyną, partnerką (w czasie koronawirusa)
- 10 pomysłów na: zbudowanie zdrowych nawyków żywieniowych:
- 10 pomysłów na: metody pomagające wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe
- 10 pomysłów na: inwestowanie
- 10 pomysłów na: oszczędzanie pieniędzy
- 10 pomysłów na: aplikacje, których codziennie używam
- 10 pomysłów na hobby:
- 10 pomysłów na poranne wstawanie:
- 10 pomysłów na zdobywanie wiedzy:
- 10 pomysłów na bycie zadowolonym z życia:
- 10 pomysłów na wykorzystanie współpracy do nawiązania nowych współprac:
- 10 pomysłów na poproszenie klienta o pieniądze:
- 10 pomysłów na utrzymanie kontaktu z klientem:
- 10 pomysłów na zwiększenie jakości oferowanego produktu:
- 10 pomysłów na znalezienie lepszego rozwiązania:
- 10 pomysłów na rozliczenie się z klientem:
- 10 pomysłów na przedstawienie oferty klientowi:
- 10 pomysłów na lepsze poznanie problemów klienta:
- 10 pomysłów na dotarcie do idealnego klienta:
- 10 pomysłów na rozwiązania problemu na brak, niejasności lub nieprzestrzeganie priorytetów
- 10 pomysłów na problemy mojego idealnego klienta (Zespół projektowy):
- 10 pomysłów idealnego klienta (Z kim chcę pracować lub komu chcę pomagać?):
- 10 pomysłów na: znalezienie nowego klienta:
- 10 pomysłów na: program komputerowy
- 10 pomysłów na: rzeczy zbędne (co pokazuje epidemia koronawirusa):
- 10 pomysłów na: przetrwanie kwarantanny
- 10 pomysłów na: biznes (zawody odporne na kryzys):
- 10 pomysłów na: poprawę marketingu:
- 10 pomysłów na: biznes (w internecie):
- 10 pomysłów na: biznes (i łatwy zysk)
- 10 pomysłów na: biznes (oparty o bloga)
- 10 pomysłów na: biznes (blogowy)
- 10 pomysłów na: biznes (blogując)
- 10 pomysłów na: biznes (za pomocą bloga):
- 10 pomysłów na: biznes (poprzez bloga)
- 10 pomysłów na: biznes (w czasie kryzysu finansowego):
- 10 pomysłów na: biznes (ze sztuczną inteligencją)
- 10 pomysłów na: biznes (w czasie pandemii)
Pliki do pobrania
Podczas mojej podróży spakowałem trochę rzeczy w użyteczne paczki. Skorzystaj z tego Ty też!
Pigułki wiedzy
Czasem do mojego plecaka trafiają fajne rzeczy. Pakuję je w małe materiały, które nazwałem pigułkami wiedzy. Pozwalają odświeżyć umysł w czasie podróży, spojrzeć na zagadnienie z innej strony oraz dopomóc odrobiną wiedzy teoretyczej.