Cele i ramy czasowe
Rozpoczynam dziś nowy mini projekt. Codziennie przez najbliższy miesiąc będę poświęcał na ten projekt 1 godzinę. Jego celem jest poprawienie moich umiejętności uczenia się. Aby go zrealizować, chcę przyswoić techniki nowoczesnego uczenia się przedstawione w książce Radka Kotarskiego „Włam się do mózgu”.
Dlaczego 1 miesiąc? Dlaczego 1 godzina dziennie?
Słyszałem, że wystarczy przez 3 miesiące poświęcać danej tematyce 20 minut dziennie, czyli poświęcić 90 * 20 min. = 1800 minut, czyli 30 godzin, aby zostać zaawansowanym amatorem. Ja wolałem przeznaczyć 30 godzin w jednym miesiącu, aby zostać zaawansowanym amatorem w nowoczesnym uczeniu się!
Zadania — priorytety
Wypisałem zadania, które mam wykonać w ramach tego projektu oraz przydzieliłem im priorytety. Skorzystałem z metody MoSCoW (opisanej m.in. tutaj: https://kierownikprojektu.com/2016/09/05/jak-okreslic-co-jest-wazne-moscow/). Won’ty (Would have) potraktowałem jako coś, co byłoby fajnie zrobić, jeżeli wszystko inne zostanie zrobione, a zostanie mi jeszcze na to czas.
Musty
Moimi najważniejszymi zadaniami jest nauczenie się nowoczesnych metod uczenia się, zdanie testu wiedzy o nich (i przygotowanie go), a także wybranie jakiegoś innego obszaru do nauki, nauczenie się go i zdanie z niego testu — w celu sprawdzenia mojej praktycznej wiedzy o nowo poznanych metodach uczenia się.
Shouldy
Jeżeli będę miał odpowiednio dużo czasu, to napiszę posty o poszczególnych metodach uczenia się.
Couldy
A jeżeli tego czasu będzie jeszcze więcej, to przygotuję do każdej metody test oraz nauczę się meta-procesu uczenia się przedstawionego przez Timothy’ego Ferrisa w książce „4-godzinny mistrz kuchni. Prosty sposób na to, aby gotować jak profesjonalista, nauczyć się wszystkiego i prowadzić dobre życie”, opiszę go i przygotuję testy.
Won’ty (Would have)
Jeżeli niespodziewanie zostanie mi jeszcze trochę czasu, to spróbuję zrobić kurs mailowy ze wszystkimi wykonanymi przeze mnie lekcjami!
W skrócie
Mój projekt rozpisałem w niezawodnym Excelu i wygląda następująco:
Do usłyszenia!
Źródła:
- Obrazek nagłówka: https://www.pexels.com/photo/ideas-whiteboard-person-working-7369/
- Włam się do mózgu – Radek Kotarski (*), Warszawa 2017, Altenberg.
Linki oznaczone (*) są linkami afiliacyjnymi.