Metoda terminatora — skrót
Metoda Terminatora polega na zamienianiu zdobywanej wiedzy w działanie — stosowanie jak najszybciej wiedzy w praktyce.
Zastosowanie: nauka procedur, procesów, rozpoznawanie smaków i zapachów, nauka języków.
Opis
Ludzie uczący się zawodu praktykowali jako terminatorzy u mistrzów, aby zostać czeladnikami. Teoria była tłumaczona, a następnie wykorzystywana w praktyce. Uczący się próbował powtórzyć działania mistrza. Wykorzystanie w życiu przyswajanej wiedzy sprawia, że zachowuje się ona na dłużej w naszych głowach. Celem metody nie jest nauczenie się motorycznego wykonywania danej czynności, lecz zapamiętanie danego tekstu. Działanie przydaje się w zapamiętywaniu teorii. Sama praktyka, bez wcześniej przyswojonej teorii, nie daje świetnych rezultatów, jeżeli chodzi o przyswajanie wiedzy.
Naukowcy zrobili badania, gdzie kazali nauczyć się zdań: Otwórz książkę, Ogol kiwi. Ludzie, którzy oprócz usłyszenia tych zdań, również wykonali te czynności, na dłużej je zapamiętali.
Uwagi
- Podczas nauki teorii, należy jak najszybciej wprowadzić ciało w ruch w celu wykorzystania zdobywanej wiedzy w praktyce. Można, np. jadąc do pracy,nazywać w nowo poznawanym języku (np. angielskim) mijane przedmioty.
- Wystarczy udawać daną akcję.
- Metoda działa tak dobrze dla małych zbiorów wiedzy, że 70-latkowie mają takie same wyniki jak 20-latkowie.
Praktyka
Jak w szybszym uczeniu się zastosować metodę terminatora?
Wróćmy do przykładów:
- Nauka języka — wykorzystująć w życiu nowe zwroty i słówka z tego języka (mówiąc do siebie, nazywając otoczenie w obcym jezyku).
- Nauka pierwszej pomocy — robiąc uciski na manekinie.
- Nauka metody terminatora — wykorzystując teorię o metodzie terminatora w praktyce, tj. ucząc się metody terminatora poprzez zastosowanie metody terminatora w praktyce do nauczenia się metody terminatora, stosując metodę terminatora… zapętliłem się! Chyba nauczę się czegoś innego, stosując metodę terminatora: nauczę się robić lepiej przysiady: Zasada jest prosta: podczas przysiadu ugnij najpierw staw biodrowy, a potem stawy kolanowe. Wstaję i uginam stawy biodrowe, a za chwilę kolanowe. Właśnie nauczyłem się robić lepiej przysiad wykorzystując metodę terminatora. Ale czy nauczyłem się metody terminatora? Nie wiem! Drogi Czytelniku, jeżeli jeszcze tutaj jesteś, bardzo Cię proszę, pomóż mi! Napisz w komentarzu: Jak mogę nauczyć się metody terminatora, korzystając z metody terminatora?
Źródła:
- Obrazek nagłówka: https://www.pexels.com/photo/black-and-white-sport-fight-boxer-3797/
- Obrazki: https://www.pexels.com/photo/man-holding-clapper-board-1117132/
- Włam się do mózgu – Radek Kotarski (*), Warszawa 2017, Altenberg.
Linki oznaczone (*) są linkami afiliacyjnymi.
Cześć! Przepraszam kiedy coś mówię błędnie. Polska dla mnie jest obcym językiem 😉
Myślię, że możemy się uczyć tej metody, łączoncy jej z metodą dziecka. Mając coś ciekawego do nauczenia, szukamy sposobów zastosowania znależonej wiedzy oprócz uczenia się teorii. W taki sposób metoda terminatora będe przyswajona przez siebię przy pomocy dziecinnego zainteresowania :)))
English isn’t my native as well. But I’m gonna use it in hope to avoid missunderstanding.
I think we can learn this method by combining it with the method of childish interest. Being interested in something, we look the ways to apply new knowledge aside of learning a theory. Thus, the terminator’s method will be learned by applying it to itself through the medium of childish interest.
See you!
Zgadzam się! Bardzo ważne jest jeszcze, aby powtarzać zdobytą wiedzę. 🙂