Minął marzec, w którym poznawałem lepiej metodę Kanban.
Pomyślałem, że warto wybrać jakieś narzędzie, w której będę mógł praktykować zdobywaną wiedzę.
Kryteria poszukiwań były następujące:
- Zawsze darmowe konto.
- Tablica kanban.
- Możliwość dowolnego dodawania kolumn do tablicy.
- Możliwość dodawania wierszy do tablicy (swimline’ów)
- Możliwość ustawiania limitów WIP.
- Możliwość robienia zadań powtarzalnych.
- Wykresy.
Tym sposobem trafiłem na narzędzie https://kanbantool.com.
Zrobiłem dwie tablice:
Tablica: Codzienna praca
Tablica Codzienna praca zawiera zadania, które wykonuje codziennie (niektóre zadania są pojedyncze, a niektóre cotygodniowe). Korzystam tutaj z opcji powtarzania zadań — jak zadanie jest np. codzienne, to codziennie będzie pojawiało się nowe. Mam tutaj zadania takie jak nauka języków obcych, sprawdzenie skrzynki e-mail, etc.
Powyżej prezentuję moją tablicę z pracą codzienną. Zwinąłem kolumny, aby nie pokazywać konkretnych zadań, ale widać i tak strukturę. Mam kolumny: Backlog, W najbliższym czasie (czyli dzisiaj) W realizacji i Zrobione. Liczby obok pokazują liczbę zadań aktualnie tam będących. W kolumnie W realizacji jest liczba 0 / 2 – oznacza to, że jest tam teraz 0 zadań, a 2 to limit maksymalny zadań mogących być w tej kolumnie. Podczas pracy nad jakimś zadaniem, przesuwam je do kolumny W realizacji. Sprawia to, że skupiam się tylko na tym zadaniu.
Tablica: 5 zwycięstw dziennie
Tablica: 5 zwycięstw dziennie jest dużo bardziej rozbudowane. Ma dwa wiersze Najważniejsze zadanie i Praca. W wierszu najważniejsze zadanie mam w każdym dniu jedno zadanie, które muszę obowiązkowo dzisiaj wykonać. W wierszu niżej są pozostałe zadania. Z pewnością opiszę jeszcze tę tablicę dokładniej! Limity pozwalają mi przydzielać zadania z tygodnia na poszczególne dni.
Inne tablice
Tutaj możecie zobaczyć inne konfiguracje tablic: https://kanbantool.com/pl/osobista-tablica-kanban.
Detale
Kanban Tool oferuje możliwość automatycznego liczenia czasu w kolumnach typu praca. Po przeniesieniu tam zadania automatycznie włącza się zegar, który liczy czas bycia zadania w tej kolumnie. Bardzo przydawało mi się, to gdy chciałem np. 3 minuty pomedytować. Niestety, ta opcja nie jest dostępna w wersji bezpłatnej. Ma jednak interfejs i pomoc prowadzoną w języku polskim.
Trochę ciężko pracowało mi się z linkami. Umieściłem je na początku w sekcji opis zadania, a potem codziennie je otwierałem (4 linki). W Kanban Tool, jak klikniemy link, to nie otwiera się on, lecz otwiera się menu z opcjami: edytuj, otwórz, usuń. Jeżeli chcemy otworzyć link, musimy zatem wykonać dwa kliknięcia. Napisałem w związku z tym do Kanban Tool. Otrzymałem szybko poradę jak rozwiązać ten problem: należy dodać do zadania dodatkowe pola typu link. Umożliwia to otwieranie linków z takich pól jednym kliknięciem!
Jeżeli szukasz fajnego, przejrzystego narzędzia do zarządzania zadaniami oraz chcesz przy okazji mieć możliwość zarządzania procesem realizowania tych zadań, to szczerze polecam narzędzie https://kanbantool.com. Sam używam go od jakiegoś czasu i jestem z niego bardzo zadowolony. Pisałem też do nich w ramach kwestii linków i otrzymałem szybką odpowiedź oraz poradę jak sobie poradzić z nimi.
Sprawdź sam: https://kanbantool.com/pl/!
Wszystkie posty związane z narzędziami:
- Wtyczki do Visual Studio
- Chocolatey, czyli prosta instalacja programów na Twoim komputerze
- Notepad++
- Feedly
- Anki – sposób na zapamiętanie na całe życie
- Kanban Tool – tablica kanbanowa, z której korzystam
Źródła
Obraz główny
Obrazy
- Screeny z mojego konta w https://kanbantool.com.