Metoda Króla boksu

przez | 7 lutego, 2020

Metoda Króla boksu — skrót

Metoda Króla boksu polega na przeplataniu różnych ćwiczeń i mocnym zróżnicowaniu nauki.

Zastosowanie: do wszystkiego.

Opis

Metoda Króla boksu polega na podzieleniu materiału na bloki, a bloki na jeszcze mniejsze części, a następnie przeplecenie ich ze sobą.

Przykład:

Materiał jest podzielony następująco:

A1, A2, A3, B1, B2, B3, C1, C2, C3.

Nauka może wyglądać następująco:

A1, B1, C1, A2, B2, C2, A3, B3, C3.

Oprócz samej nauki, również należy pomieszać powtórki. Powtórka nie powinna skupiać się na jednym zagadnieniu (części materiału), lecz zawierać ich kilka. Wprowadza to kolejny element: możliwość porównania różnych części materiału oraz konieczność wyboru wiedzy z różnych części materiału. Sprawia to, że mózg musi się bardziej wysilić. Podczas powtarzania jednego materiału, mózg nie musi się tak mocno wysilać, przez co słabiej zapamiętuje.

Uwagi

  • Nie należy bać się przeplatania materiału. Może to sprawiać wrażenie chaosu, ale daje lepsze efekty niż nauka w blokach.
  • Uczenie w blokach jest nieoptymalne i daje złudne wrażenie, że już dobrze opanowaliśmy dane zagadnienie.
  • Wymieszany i zróżnicowany materiał, to większe wyzwanie dla mózgu, a ciężko pracujący mózg lepiej zapamiętuje.

Praktyka

Wykorzystam tę technikę do nauki technik lepszego uczenia się.

Uczyłem się w następującej kolejności:

  1. Metoda Ciekawskiego Dziecka – https://karolbocian.pl/blog/2019/11/26/metoda-ciekawskiego-dziecka/
  2. Metoda Terminatora – https://karolbocian.pl/blog/2019/11/27/metoda-terminatora/
  3. Metoda Testu zderzeniowego – https://karolbocian.pl/blog/2019/11/28/metoda-testu-zderzeniowego/
  4. Metoda Fiszek – https://karolbocian.pl/blog/2019/11/29/metoda-fiszek/
  5. Metoda Tancerki – https://karolbocian.pl/blog/2019/11/30/metoda-tancerki/
  6. Metoda Zmiany miejsca – https://karolbocian.pl/blog/2019/12/01/metoda-zmiany-miejsca/
  7. Metoda Majstersztyku – https://karolbocian.pl/blog/2019/12/03/metoda-majstersztyku/

Materiał powtórzę tak:

  1. Powtórka
  1. Metoda Tancerki – https://karolbocian.pl/blog/2019/11/30/metoda-tancerki/
  2. Metoda Terminatora – https://karolbocian.pl/blog/2019/11/27/metoda-terminatora/
  1. Powtórka
  1. Metoda Majstersztyku – https://karolbocian.pl/blog/2019/12/03/metoda-majstersztyku/
  2. Metoda Testu zderzeniowego – https://karolbocian.pl/blog/2019/11/28/metoda-testu-zderzeniowego/
  3. Metoda Ciekawskiego Dziecka – https://karolbocian.pl/blog/2019/11/26/metoda-ciekawskiego-dziecka/
  1. Powtórka
  1. Metoda Papugi – https://karolbocian.pl/blog/2019/12/02/metoda-papugi/
  2. Metoda Fiszek – https://karolbocian.pl/blog/2019/11/29/metoda-fiszek/

Źródła:

Linki oznaczone (*) są linkami afiliacyjnymi.

Bestseller dnia w księgarni Złote Myśli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *