Elementy procesu wytwórczego w Metodzie Kanban
Sposób pracy w zgodzie z Metodą Kanban jest bardzo prosty. Opowiem o nim rozbijając go na poniższe elementy i zagadnienia:
- Tablica zawiera kolumny, które przedstawiają kolejne etapy pracy. Ostania (z prawej strony) kolumna jest ostatnim etapem procesu.
- Tablica może posiadać dodatkowe wiersze (swimline’y) – odpowiadają one różnym przepływom przewidzianym dla wyjątkowych zadań.
- Zadania umieszczane są w pierwszej kolumnie. Mogą być one posortowane po ważności i np. na samej górze mogą być te, które należy wykonać wcześniej niż pozostałe.
- Zadania powinny być stosunkowo małe. Sprawia to, że zespół jest zwinniejszy oraz łatwiej jest zarządzać pracą, ale również rośnie jego motywacja, ponieważ stosunkowo szybko kończy kolejne zadania.
- Kolumny mogą mieć limity pracy w toku (WIP). Limit określa maksymalną liczbę zadań w danej kolumnie. Limity WIP zmniejszają liczbę przełączeń kontekstów, konieczności powtórnego uczenia się oraz zjawisko wielozadaniowości.
- Część kolumn to kolumny, w której wykonywana jest praca, a część to kolumny, w których zadania czekają (magazyny) na coś (np. podjęcie go przez kogoś i wykonanie dalszych prac z nim związanym).
- Metoda kanban wykorzystuje podejście pull, czyli ciągnij. Zadania wykonywane są od prawej i jeżeli nie ma nic do wykonania z prawej strony, to przechodzimy w lewo szukając zadania do pracy. Tym sposobem wyciągamy zadania z systemu. Limity WIP również mają istotną funkcję w tym podejściu, ponieważ nie pozwalają, aby wszystkie zadania były robione przez wszystkich tylko w jednym etapie, lecz rozbijają pracę na więcej etapów i sprawiają, że przepływ pracy jest bardziej jednostajny. Zespół jest przez to zwinniejszy i elastyczniejszy.
- Zasada pracy jest prosta: Jak najwięcej kończyć, a jak najmniej zaczynać. Oznacza to, że w pierwszej kolejności podejmowane są zadania z prawej strony tablicy, abyśmy mogli je jak najszybciej dostarczyć do klienta. W systemie pracy jest stosunkowo mało otwartych tematów.
- Każdy zespół musi sam zdefiniować swoje zasady pracy, np. kiedy zadanie uznane jest za zakończone, czy jest jakaś zasada pobierania zadań, w jaki sposób komunikować, że zadanie nie przechodzi testów.
- Zespół musi znaleźć sposób na ograniczanie tracenia czasu i uwagi ze względu na wrzutki. Jednym ze sposobów jest ustalenie maksymalnej liczby wrzutek w danym okresie.
- Obok procesu pracy wyznaczamy proces regularnego udoskonalania naszego procesu pracy. Ustalamy tzw. pętle inspekcji i adaptacji. Są to np. codzienne spotkania przy tablicy (mające na celu usprawnianie bieżącej pracy, niwelowanie blokad, tworzenie ducha zespołu i poczucia wspólnej pracy), spotkanie zespołu (mające na celu wprowadzanie większych eksperymentów w procesie wytwórczym) – retrospektywy.
- Budowanie w zespole odpowiedzialności i kompetencji samo zarządzania oraz chęci ciągłego rozwoju.
- W niektórych sytuacjach, gdy dane zadanie jest bardzo ważne i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie ukończone na czas, zespół może przerwać pracę nad innymi zadaniami i skupić wszystkie osoby wokół tego jednego zadania. Nazywa się to rojeniem.
- Tablica kanban pozwala zarządzać pracą, a nie ludźmi. Daje przejrzyste narzędzie do monitorowania sytuacji oraz weryfikowania słuszności poprawek. Spaja ludzi wokół wspólnego celu.
- Należy mierzyć wiele rzeczy w Metodzie Kanban oraz obserwować i badać wykresy. Pozwala to rozwijać się w sposób eksperymentalny i empiryczny, ponieważ liczby wprost mówią, czy wprowadzona zmiana wpłynęła negatywnie, czy pozytywnie na proces.
- Metoda Kanban stawia na ciągły rozwój: małymi krokami należy poprawiać swój proces. Ważne jest stworzenie pętli informacji zwrotnej, które są stosunkowo krótkie. Pozwala to zmniejszać ilość defektów, nadprodukcję oraz robienia rzeczy nieakceptowanych przez klienta.
Wszystkie posty związane z mini projektem: Poznaj metodę Kanban:
- Początek mini projektu: Poznaj metodę Kanban
- Mini kurs: Poznaj metodę Kanban – Zapisz się!
- Kanban
- Do czego i gdzie wykorzystywać metodę Kanban?
- Zasady Kanban
- Metoda Kanban – Wizualizacja
- Metoda Kanban – Ograniczanie pracy w toku
- Podsumowanie połowy projektu: Poznaj metodę Kanban
- Metoda Kanban – Zarządzaj przepływem
- Metoda Kanban – niech wszyscy wiedzą, co mają robić – Miej jasne zasady
- Metoda Kanban – Pętle informacji zwrotnej, czyli feedback loops
- Metoda Kanban – Udoskonalaj i rozwijaj eksperymentalnie
- Metoda Kanban – Zadania
- Miary i wykresy w Metodzie Kanban
- Metoda Kanban w IT
- Podsumowanie mini projektu: Poznaj Metodę Kanban
- Elementy procesu wytwórczego w Metodzie Kanban
- Tablice w Metodzie Kanban
- Zarządzanie pracą za pomocą Metody Kanban
- Optymalizowanie procesu wytwórczego w Metodzie Kanban
- Moje notatki z nauki Metody Kanban
Źródła
Obraz główny
Materiały
- http://www.poddrzewem.pl/do-poczytania/kanban-wprowadzenie
- https://procognita.pl/post/co-to-jest-kanban-52/
- https://ochmalina.pl/kanban
- https://www.bito.com/pl-pl/ekspertyza/artikel/metoda-kanban-w-logistyce-produkcji/
- https://hashbeagile.com/post/najczestsze-bledy-popelniane-przez-product-ownera
- https://www.slideshare.net/MichaKoprowski/przesta-zaczyna-zacznij-koczy
- https://zerobs.pl/zarzadzanie-projektami/kanban-poradnik/
- https://agile247.pl/kiedy-robienie-mniej-znaczy-wiecej-o-limitowaniu-pracy-w-toku/
- https://leanpassion.pl/slownik/kanban/
- https://geekwork.pl/jak-metoda-kanban-moze-pomoc/
Sorry, there was a YouTube error.